xinput1_3.dll Hatası Çözümü

Call of Duty, Pes 2018,GTA 5,Mortal Kombat, Spider Man, League Of Legends gibi pek çok  oyunu oynarken “xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor…” hatası alabilirsiniz. xinput1_3.dll hatasın çözümü için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Xinput1_3.dll Hatasının Kaynağı

Birçok video oyununda xinput1_3.dll ihtiyaç duyduğundan oyuna girmeye çalıştığınızda  “xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni DLL kütüphanenizde eksiklikler olması veya Directx sürücünüzün güncel olmamasından kaynaklanmaktadır.

xinput1_3.dll Hatası

Xinput1_3.dll Hatası Çözümü

xinput1_3.dll dosyasını internetten temin edip system32 klasörüne atıp kısayoldan çözebileceğiniz gibi, bu tür dosyalara virüs bulaştırabileceklerini göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Bunun yerine daha güvenilir yollardan sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Öncellikle bilgisayarınıza DirectX’i kurmanız gerekiyor.
DirectX’e ulaşmak için (Tıklayınız.)
Önemli Hatırlatma; işletim sisteminiz eğer Windows 10 ise, DirectX 11.3 ve DirectX 12.0 hazır yüklü olarak gelmektedir. Tek başına paket dosyası yoktur.

Windows 8 kullanıcısı iseniz,  DirectX 11.2 yükleme paketi bulunmamakta, Windows Update ayarlarından Directx sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

Windows 7 kullanıcıları buradan güncellemesini yapabilir.

Windows vista kullanıcıları buradan güncelleme yapabilirler.

Dilerseniz güvensiz fakat kısa yöntemden bahsetmek gerekirse, Google üzerinde d3dx9_39.dll dosyasını aratarak bu dosyayı c – windows – system32 klasörü içerisine kopyalayınız. Daha sonra direk olarak oyununuzu çalıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.