Windows Ses Sorunu ve Çözümü

En Sık Görülen Hatalar

En sık karşılaşılan ses hatası, bilgisayarınıza format attıktan sonra ilk açıldığı zaman oluşan Windows ses sorunu ve, İşletim sisteminizi windows 10’a yükselttikten sonraki oluşan ses sorunudur. Özellikle işletim sisteminizi yükselttikten sonra, Windows 10 sistemine tüm sürücülerin dahil olmasına rağmen ses çıkmaması sorunu ile karşılaşıyorsanız, sorununuzun çözümünü bu yazıda bulabilirsiniz. Bunun yanında diğer ses sorunları ile ilgili yaşadığınız sorunları da bu yazıdaki üç farklı yolu deneyerek kesin çözüme ulaştırabilirsiniz. Bu üç farklı yol, ses sistemini yeniden başlatmak, ses kartı sürücüsünü güncelleme ve sistemi yenileyerek karıştırıcı ayarlarını gözden geçirerek çözüm üretebilirsiniz.

Genellikle, Ses Düzeyi Karıştırıcı ayarlarında sistem sesleri kapalı olabilir. Hoparlör ayarlarınızda ses açık gözükse dahi, tarayıcı ses düzeyi veya sistem ses düzeyleri düşükte olabilir.

Windows Ses Sorunu Çözümü

Yukarıdaki yöntem sorununuzu çözmedi ise, alttaki alternatif yollara bakabilirsiniz.

1. Yol: Ses sürücülerini Güncelleyin

  • Bilgisayarım’a sağ tıklayın ve Özellikler  girin
  • Buradan Aygıt Yöneticisi kısmından Ses Ayarları’na giriyoruz.
  • Gelen pencereden Hoparlör‘e tıklayın.
  • Sürücü Yazılımını Güncelleştir deyin ve Sürücüyü internette ara tıkalyın…
  • Gerekli güncelleştirmeyi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer internette sürücünüzü bulamadıysa, en güncel sürücünüzü, bilgisayar markanızı modelinizi, google da arayarak, kendi sitesinde bulup kurabilirsiniz.

2. Yol: Driver Servis Uygulamasını Tekrar Başlatın

Ses sürücünüzü yeniden kurmak sorununu çözecektir. Herzaman için temiz ve sıfırdan bir kurulum sorunları çözmede etkili fakat konu ses olunca işler değişebiliyor. Eğer ses sürücünüzü bulamadıysanız Windows ses hizmetlerini yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için Başlat> Çalıştır kutusuna giriyoruz. Arama kısmına çalıştır yazmanız da “çalıştır” uygulamasını açacaktır.

komut kısmına services.msc yazıp tamam’a basın.

 

  • Gelen menüde, “Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktasına” tıklayın
  • sonra solda bulunan Yeniden Başlat seçeneği ile Driver Servis Uygulaması’nı yeniden başlatalın.
  • Bilgisayarımızı yeniden başlatın.

Bu makale sorununuzu çözmeye yardımcı oldu mu?  Lütfen konu altından görüşlerinizi ve yaşadığınız sorunları bildirerek, daha kısa zamanda sonuç almanız için yardımcı olmak için sizi bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.