Windows Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows (7, 8, 10) Mavi Ekran Hatası Nedeni,

hatakodu.net sitesinin değerli ziyaretçileri tarafından gelen “Bilgisayarın ekranı mavi oldu, sık sık mavi ekran hatası alıyorum çözümü nedir?” tarzında sorulara istinaden bir rehber hazırlama gereği duyduk. (sitemize sağ taraftan abone olursanız bu tarz çözümler yayınlandığında takip etmeniz kolay olur)

Windows 7, 8 ve 10 için geçerli Mavi Ekran hatasının olası nedenleri ve çözüm yolları üzerinde duracağız. Mavi Ekran hatası (siyah ekran hatası) olarak da isimlendirilen hata, çalışmalarınızı bölen ve kaydetmenize engel olan ciddi bir hata olup, bilgisayarınız reset atmadan düzelme şansı yoktur.  Bu hataların nedeni donanımsal ve yazılımsal olabilmektedir. Bilgisayarınızı yeniden başlatırken hiç açılmadan tekrar mavi ekran hatası alırsanız, donanım kaynaklı olma ihtimali yüksektir Örneğin: Ram sorunu. Bilgisayarınızda bir oyun oynar yada bir programı kullanırken alıyorsa ız eğer yazılımsal bir sorun olabilir. Örneğin LOL oynarken mavi ekran hatası almanız gibi.

Bu hatanın kaynağını tespit ederek ona göre bir çözüm yolu üretmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Mavi Ekran Hatası Çözüm Yolu

Windows mavi ekran hatası aldıktan sonra mutlak suretle bilgisayarınızı yeniden başlatmadan çözülmeyecektir. Bu durumda yeniden başlarken eğer Mavi ekran hatası vermez ve masaüstü gelirse bilgisayarı eski bir geri yükleme noktasına alma, Virüs taraması yapma yada hatalara karşı tarama ve onarma gibi işlemler yapabiliriz.

Bilgisayarınızın ısısını kontrol edin,

Bilgisayarınızın iç ısısını ölçmek için,

işlemci ısısını ölçmek için : CoreTemp

Anakart Ekran Kartı ve Ram ısısını ölçmek için;  Speccy

Fan sıcaklığını ölçmek için: SpeedFan

Kablo ve Ram Slotlarını Kontrol Edin,

Gerekli kontrolleri sağladığınız değerlerde aşırı bir sıcaklık yoksa Kasa içerisinde gevşeyen kablo yada temassızlık yapan bir kablo olabilir. Kabloları ve Ram slotlarını kontrol ederek temassızlık olmadığından emin olun. Eğer yeterli bilginiz yoksa birisinden yardım alarak bu adımı yapabilirsiniz.

Ram hatası en çok mavi ekran hatası , “bilgisayar mavi ekran hatası verip reset atıyor” diyenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisidir. Ramlar bilgisayar içerisinde en sık arızalanan ve yanabilen parçalardan birisidir. Ram yandığında genellikle mavi ekran hatası alırsınız. Bu yüzden ram testi yapmakta fayda var. Eğer ram’lerden birisi arızalandıysa bilgisayarınızdan çıkarmanızda fayda var.

Bunun için MemTest86 yazılımını indirerek Ram testi yapabilirsiniz. Verdiği değer ile bilgisayarınız kaç GB ram olduğunu karşılaştırarak sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Benzer Haberler  Rundll32.exe Hatası Çözümü

SabitDisk (HDD) Test edin,

Eğer bilgisayarınızda mavi ekran windows 10, mavi ekran hatası windows 7 64 bit, mavi ekran hatası windows 8, alıyorsanız ve sorununuzun kaynağı ram değilse HDD üzerindeki hataları tarama aşamasına geçebilirsiniz.

Başlat

Çalıştır

chkdsk /r yazın ve enter tuşuna basın.

Daha sonra bilgisayarınız yeniden başladığında, başlangıç ekranında hatalara karşı gözden geçirilsin mi? sorusu ekrana geldiğinde (E – H) seçeneği sunar. E tuşuna basarak onay verin ve hata taramasını başlatın.

Yazılımsal Hatalar

Güvenli Modda açın

Öncelikle bilgisayarınıza WhoCrashed programını yükleyerek mavi ekran hatası alıp, bunun kaynağını bu uygulama ile tespit edebilirsiniz. (Pratik ve çözüm yolunu size gösterecek bir uygulama olan Whocrashed uygulamasını indirip virüs taramasından geçirmenizi tavsiye ederiz. İnternetten indirdiğiniz her dosyaya aynı işlemi yapmanızı tavsiye ederiz) Uygulama size sunduğu rapor ile muhtemel çökme sebebini gösterecektir.

Bu adıma ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü yazılımsal hata aldığınız zaman yazılımlar ve sürücüler otomatik olarak başlamaz ve normal olarak açılmayan Windows güvenli mod ile açılır. Bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatmak için F11 tusuna basarak açabilirsiniz.(farklı tuş atanmış olabilir)

Sürücü Sorunu: Güvenli mod ile açtığınız zaman sorun kaynağı eğer sürücüler ise, sürücünüzü güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Windows’u onarın: Windows’u onarma seçeneği ile onarabilirsiniz bunu yapmak için güvenli modda olmanıza gerek yoktur.

Başlat

Çalıştır

sfc /scannow kodunu yazıp enter tuşuna basarak onarma seçeneğini çalıştırabilirsiniz.

Sabitdisk’i onarın: Sabitdisk yüzeyindeki hatalar nedeni ile mavi ekran hatası alıyor olabilirsiniz. Sabit diskinizi onarmak için,

Başlat

Çalıştır

chkdsk /f yazarak Sabit diskinizi taramadan geçirin. Daha sonra 

chkdsk /r ile onarıma başlayabilirsiniz.

Eğer bir çözüm yolu alamadıysanız sistemgeri yükleme,  yada son imajlarınızdan birisini yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 Yukarıdaki yazı size yardımcı olmadıysa sorununuzu bize tarih etmek için buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.