Tr-v9.com Virüsü Temizleme

Tr.v9.com virüsü, bilgisayarınızı her açtığınızda standart olan google anasayfanızı sürekli olarak Tr.v9.com olarak değiştirmektedir. Tr-v9.com Virüsü Temizlemek için aşağıda yer alan rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Tr.v9.com (V9 Virüsü) Nedir?

V9.com virüsü tarayıcı virüsü dediğimiz, tarayıcınızın anasayfa ayarlarını bozarak, yapımcısına ziyaret ve hit sağlayan bir hijacker tarzı zararlı yazılımlardandır. Bu virüs tarayıcınıza bulaştığı zaman, örnek olarak Chrome tarayıcının anasayfası google olduğunu varsayarsak bunu v9.com olarak değiştirir ve eski haline temizlemediğiniz sürece çeviremezsiniz. Bu virüs sadece anasayfa değiştirmekle kalmaz aynı zamanda, tarayıcınız üzerindeki bilgileri de toplamaktadır. Tarayıcınız üzerine girdiğiniz kredi kart şifreleri, sosyal medya hesap şifreleriniz yazışmalarınız vb. bilgileri toplayabilmektedir. Bu yüzden bu virüse müdahale edip derhal sisteminizden temizlemeniz gerekmektedir.

Bunun yanında v9.com virüsü temizlemediğiniz taktirde gezdiğiniz siteler üzerine rahatsız edici birçok reklam görmenize neden olmaktadır. Bunun yanında tarayıcınızı yavaşlatmakta ve ram tüketimini artırmaktadır. Tabi ki bunlar kredi kartı ve bankamatik şifrelerinin çalınmasının yanında ufak önemsiz detaylar gibi kalmaktadır. Bu yüzden bu yazıyı okuduktan sonra tüm şifrelerinizi temiz bir PC veya telefon üzerinden değiştirip bankamatik internet alışveriş limitlerinizi de 0 TL ye çekmeniz sizi maddi zararlardan koruyacaktır.

Tr-v9.com Virüsü Nasıl Kaldırılır

TR.v9 Anasayfa virüsünü temizlemek için birkaç adım gerekmektedir. Bu adımları sıralayacak olursak,

  1. tr-v9.com bilgisayardan (denetim masasından)kaldırma
  2. FirefoxGoogle Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcıların tr-v9.com virüsünden   temizlenmesi.
  3. Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan tr-v9.com kısayolun kaldırılması.
  4. Bilgisayardaki Malware yazılımların temizlenmesi ve çerezlerin temizliği için yardımcı programlarla temizleme

Adım 1: tr.v9.com virüsünü denetim masasından kaldırın.

Windows xp, Windows vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 için de aynı yöntem ile v9 virüsünü temizleyebilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım > Denetim Masası > Program ekle/Kaldır seçeneğinden tr.v9.com virüsünü bilgisayarınıza bulaştırabileceği bilinmeyen programları kaldırın. Bilmediğiniz güvenmediğiniz uygulama isimlerini konu altından bize ileterek yardım alabilirsiniz.

Adım 2 : V9 Virüsünü tarayıcınızdan kaldırın.

V9 virüsü trayıcılarınızdan kaldırmak için tarayıcınızın ayarlar kısmından eklentiler seçeneğini tıklayın ve burada tanımadığınız ve güvenmediğiniz eklentileri tarayıcınızdan kaldırarak temizleyebilirsiniz. Aşağıda en çok kullanan tarayıcılar olan Chrome ve Firefox’dan V9 virüsününü kaldırmayı göstereceğiz. öncelikle Chrome v9 virüsünü temizleme resimli anlatımına geçelim.

Chrome V9 Virüsü Temizleme Resimli Anlatım

Chrome tarayıcı virüsünü temizlemek için tarayıcınızın sağ üst köşesinden Üç nokta işaretine tıklayın ve “uzantılar” seçeneğine tıklayın ardından. Burada tanımadığınız eklentileri sağ tarafta tarayıcıdan kaldır deyip temizleyebilirsiniz.


Daha sonra sağ üst 3 nokta işaretine tıklayıp menüyü açıyoruz ve “ayarlar” seçeneğine tıklayın.

bu kısımda isterseniz işaretli olan seçeneği seçin isterseniz de özel web adresi gir kısmını aktif edip  yan kısmına google.com.tr yada hatakodu.net gibi istediğiniz bir sitenin adını girebilirsiniz.

Ayarlara tıklayın. En altta yer alan “Başlangıçta”  kısmına tıklayın

“Sayfaları Ayarla” ya tıklayın.

tr.v9.com un üstüne gelerek yanındaki üç nokta işaretine basarak kaldırın ve istediğiniz sayfayı (google.com) anasayfa olarak değiştirin.

Son adım olarak yine Menü > Ayarlar > Görünüm kısmından “Ana sayfa düğmesini göster” seçeneğini seçin ve aşağıdan “Değiştir” dedikten sonra buradaki anasayfanızı ister boş isterseniz Google.com.tr olarak ayarlayın.

 

Firefox V9 Virüsü Silme (V9 Ana sayfa Kaldırma)

Ana sayfanızı sıfırlayın. Bunun için Araçlar > Seçenekler > Genel sekmesindeki “Giriş sayfası” kısmındaki v9.com olan değeri siliyoruz ve dilerdiğiniz adresi google.com.tr veya hatakodu.net gibi bir adres girebilirsiniz.

Ayarları sıfırlayın. Seçeneklerden Yardım > Sorun giderme bilgileri diyerek  açılan sayfada “Firefox tarayıcısını sıfırla” butonuna tıklayın ve tarayıcınız üzerindeki değişen ayarları sıfırlayabilirsiniz.

Adım:3 : Kayıt Defteri girdilerini ve  CCleaner gibi programlar ile temizlemek

V9 virüsünü temizlemek için sadece denetim masası ve tarayıcı temizliği yeterli değildir. Aynı zamanda kayıt defteri girdilerini temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde yeniden başlattığınızda tekrar eski ayarlarınız yüklenecektir.

Kayıt defterinin temizliğini CCleaner tarzı programlar ile yapabiliriz. Bununla hem web sitesi kalıntılarını hemde kayıt defteri temizliğini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Shortcut cleaner programı ile de tarayıcı kısayollarının temizliğini yapabilirsiniz.

 

Shortcut cleaner kullanımı:

Shortcut cleaner, kısayol temizleyici programını başlatın. Program otomatik olarak çalışacak ve gereksiz girdileri temizleyecektir. Bittiğinde rapor sunduktan sonra programı kapatabilirsiniz.

İndirmek için tıkla: Ccleaner

İndirmek için tıkla :Shortcut Cleaner 

Yukarıdaki adımları sırası ile takip ettiğinizde sorununuza çözüm bulmuş olacaksınız Takıldığınız ve sormak istediğiniz noktalar olursa konu altından bize ulaşarak sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.