Tarayıcı Virüsü Temizleme

Tarayıcı virüsü nedir?

Kullanıcılar, internete girerken kullandıkları tarayıcılar üzerinde ilk açılışta yer alan ve rahatsız edici sitelere yönlendirilmektedir. Bu yönlendirme  istenmeyen yazılım ve eklentiler ile ayarlarınızı bozmakta ve isteğiniz dışı sitelere girmektesiniz.  Bu tür istenmeyen yazılımlar, hem ayarlarınızı bozmakta hem de parolalarınızı ele geçirebilmektedir. Bu yüzden bu istenmeyen yazılımlar Tarayıcı virüsü olarak adlandırılmaktadır.

Tarayıcı virüsleri genel olarak sisteminizi etkilemese bile, kart şifreleriniz, posta şifreleriniz ve diğer önemli bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir ve tarayıcınızın kararsız bir çalışma durumu ile karşı karşıya kaldığına tanık olursunuz. Sık sık donma, kapanma ve işlemlere geç cevap verme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlara karşı alınacak en önemli tebir, tam ve anlık koruma sağlayan antivirüsler olacaktır. Bu tür koruma programları ziyaret ettiğiniz internet sitelerini de tarayarak açacağı için, zararlı eklenti ve yazılımlardan sizi koruyacaktır.

Tarayıcı Virüsü nasıl temizlenir?

Tarayıcınızda ayarlarınızı bozan bu Tarayıcı Reklam Virüsü için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz.

Antivirüs kullanılmayan bilgisayarlarda bu reklam virüslerine daha sık karşılaşıldığı görülmüştür. Chrome, Firefox, İnternet Explorer ve Yandex Browser gibi tarayıcılarda kullanıcıların aktif kullandığı zamanlarda, birden istem dışı açılan sitele, bu bilgisayar korsanlarına sizin üzerinizden para kazandırmaktadır. Bu bakımdan hem sizi rahatsız edecek hemde bilgisayarınız için ve parolalarınız için ciddi bir güvenlik açığı oluşturacaktır.

Bu tür program ve eklentilere karşı alınacak önemler aşağıda tanıtacağımız tarayıcı programları ile bilgisayarınızı tam tarama ile tarayıp temizlemek olacaktır.

Tarayıcı Virüsü Temizleme Yolları

1.Tarayıcı ayarlarını Sıfırlayın

Yapmanız gereken öncelikle, tarayınızın ayarlar kısmına sağ üst köşeyi tıklayarak ulaşınız. Chrome kullanan kullanıcılar için chrome://settings/ adresini ziyaret etmesi yeterlidir.

Eklentiler kısmını ziyaret edip size yabancı gelen ve bilginiz dışı kurulan eklentileri tarayıcımızdan kaldırıyoruz. daha sonra ayarlar seçeneğinde aşağıya doğru inip ekran görüntüsünde yer alan kısmı buluyoruz.

  • Yukarıda yer alan ayarlar kısmını bulunuz ve “belirli bir sayfayı veya sayfa grubunu aç” kısmında yer ala adresin Google.com.tr olduğundan emin olunuz.
  • Bir üste seçeneğinde Google Chrome varsayılan tarayıcınız oldu seçeneğini aktif olsun.
  • Bir üste seçeneğine geçiyoruz. Google varsayılan olarak işaretliyoruz ve  kaydet dedikten sonra tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz.
  • Bu adımlardan sonra hala eski ayarlara dönüyorsa tarayıcımıza giren bir virüs dolayısı ile ayarları sıfırlıyor olabilir.

Eğer anasayfanıza bulaşan reklam virüsü Tablet, ağa bağlı diğer bilgisayar ve telefonunuzda da yer alıyorsa ve açılışta sanalgaste.com ve fanteziclub.com gibi siteler açılıyorsa sorunun kaynağı tarayıcınız değil modemdeki güvenlik açığından kaynaklanmaktadır. Bu aşamada iste modeminizi sıfırlayıp, daha sonra firmware güncellemesi yapıp ve Admin paralosı atayıp güvenliği sağlayabilirsiniz.

2. Bilgisayarınızda yüklü yazılımları gözden geçirin

Tarayıcı Virüsü Temizlemek işlemine, ilk olarak reklamlara neden olabilecek bir yazılımı aramakla başlayabiliriz.

Başlat > Denetim Masası > Programlar ve özellikler’ i tıklayın. Burada bilgisayarınızda yüklü olan programlar gösterilmektedir. Şüphelendiğiniz programları buradan kaldırabilirsiniz. Eğer fazla bir bilginiz yoksa, tek tek hangi program nedir google’dan bakabilirsiniz.

Biraz zahmetli olacak fakat gelişigüzel kaldıracağınız programlar sisteminizin kararsız çalışmasına neden olabilir. Bu zararlı programlardan bazıları size fikir vermesi amacıyla ismini paylaşıyoruz, WebCake, Spigot Toolbar, Toolbar isimli tüm prgramlar, BetterSurf, Surf ismi geçen programlar vs…

3. Yardımcı programlar kullanın

Bir alternatif olarak, Emsisoft Anti-Malware, AdwCleaner tarzı Tarayıcı Virüslerini temizleyen progmları indirip kullanabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda Adware Cleaner programınının kullanımından bahsedeceğiz.

Öncelikle programı buradan indiriyoruz.

Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz Adware Cleaner programı, bilgisayarınız üzeirnde tarayıcı ayarlarınızı bozan istenmeyen yazılımları temizlemenizi sağlayan kullanışlı bir programdır.

Bu program ile Tarayıcı virüslerini temizleyebilirsiniz. Bu sırada sistem tepsisinde ve arka planda çalışan programların tamamını kapatınız.

Programı başlatıp “Scan” butonuna tıklayıp, tarama yapmasını sağlayın ve bitiminde temizle diyerek anasayfa kurtarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ultra Adware Killer programı, yukarıda tanıtılan Chrome Virüsü temizleme gibi işleve sahip olan ve, tarayıcı reklam virüslerini temizlemeye yarayan alternatif bir programdır. Bu uygulama ele geçirilmiş anasayfayı ve reklam pencelerini temizleyerek tarayıcınızı eski haline getirmenizi sağlar.

Ayrıca uygulamada tarayıcı ayarlarınızı sıfırlamaya sağlayan menü de bulunmaktadır. Tarayıcı ayarlarınızı sıfırlamak çoğu zaman sorunu çözmenizde de yardımcı olmaktadır.

Uygulamayı kullanırken start tuşuna basıp taramanın bitmesini bekliyoruz. Daha sonra CleanUp seçeneği ile çıkan sorunları çözmesini sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.