Jetpack site_inaccessible [HTTP 406] Hatası

Daha önceki yazılarımızda da WordPress sevenlerin olmazsa olmaz eklentilerinden birisi olan Jetpack eklentisinden bahsetmiştik, Bu yazımızda ise, Jetpack site_inaccessible  [HTTP 406] Hatası hakkında çözüm yollarını göstermeye çalışacağız. WordPress eklentisi olan Jetpack etkinleştirdikten sonra aşağıdaki hatayı alıyorsanız .htaccess dosyası üzerinde yapacağınız değişiklik ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Jetpack site_inaccessible [HTTP 406] Hatası Nedeni ve Çözümü

Hata detayları: The Jetpack server was unable to communicate with your site http://hatakodu.net [HTTP 406]. Ask your web host if they allow connections from WordPress.com. If you need further assistance, contact Jetpack Support: http://jetpack.com/support/

Turkish: Jetpack’in kullanılabilmesi için web sitenizin herkesin erişimine açık olması gerekir: site_inaccessible
Hata detayları: The Jetpack server was unable to communicate with your site [HTTP 403]. Ask your web host if they allow connections from WordPress.com. If you need further assistance, contact Jetpack Support: http://jetpack.me/support/


Jetpack site_inaccessible hatası kaynağı, Jetpack eklentisi sitenize bağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Eğer yukarıdaki hatayı alıyorsanız hata buradan kaynaklanmaktadır.

 

  • Jetpack site_inaccessible hatası çözümü 1.Yol

Sorunun çözümünde öncelikle anadizininzide xmlrpc.php dosyasını orjinal kurulum dosyaları arasından çıkarıp bu dosyayı yeniden sunucunuza göndererek deneyebilirsiniz. Dosya üzerinde okuma ve yazma ayarından kaynaklı bu sorun için, dosya okuma yazma iznini vererek sorunun çözülüp çözülmediğini  çerezleri temizleyerek devam ediniz. Çerez temizlemek yerine gizli sekme açarak ordan da deneyebilirsiniz sorununuzun çözüme kavuşup kavuşmadığını.

  • Jetpack site_inaccessible hatası çözümü 2.Yol

Eğer sorunu aşmakta sorun yaşıyor ve kısa yoldan çözmek istiyorsanız, Hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek, Mod Security ayarınızı off konumuna getirerek soruna çözüm üretilebilir.

Jetpack site_inaccessible hatası çözümü 3.Yol

Public_Html dizininde yer alan .htaccess dosyası üzerinde yapacağınız bir değişiklik ile, Mod Security ayarını manuel olarak kapatabilir ve Jetpack site_inaccessible hatasına.htaccess dosyası üzerinde ufak bir kod ekleyerek sorunu aşabilirsiniz. Ana dizininizde .htaccess dosyası yoksa bir tane oluşturarak içerisine aşağıdaki kodları ekleyebilrisin. İlkinde veya ikincisinde sorunu çözecektir.

Dosya için Mod Security kapatmak için;

<Files xmlrpc.php>
SecFilterInheritance Off
</Files>

veya

Mod Security kapatma .htaccess dosyasına,

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
</IfModule>

kodunu ekleyiniz ve dosyayı sunucuya gönderiniz. Sorununuz hallolmuş olacaktır.

Bu işlemin bir de Cpanel üzerinde yapabilirsiniz.

Siteadınız.com/cpanel adresinde güvenlik uygulamaları kısmında

ModSecurity – Devre Dışı Bırak seçeneğini tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.