IPhone Hızlı Şarj Etme Yöntemleri

IPhone “Hızlı Şarj Etme” nasıl etkinleştirilir?

Tüm gün yanınızda taşınır şarj ile dolaşmak zorunda kalanlardan mısınız? Yoksa prizin başında bütün gün bekleyenlerden mi? iPhone hızlı şarj etme yöntemlerini denediniz mi?

Günümüz akıllı telefonları, 4.5 derken, sosyal medya oyun derken henüz öğle saatlerini görmeden telefonun şarjı hızla tükeniyor. Hal böyle olunca 3000 mA’lik bataryaların dolum süresi de uzun sürüyor. Batarya üreticileri de artık pillere hızlı şarj desteği koyuyorlar. 2000 mA’lik bataryaların üzerindeki bataryaların birçoğu hızlı şarjı destekliyor

iPhone hızlı şarj desteği olduğunu biliyor muydunuz? Apple Sitesi üzerinde Apple cihazların hızlı şarjı desteklediğini bildirmiş. Bu yazının sonunda ilgili yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

iPhone Hızlı Şarj Nasıl Yapılır

 

Hızlı şarj, cihazların şarj hızlarından daha hızlı şarj edilmesi demektir ve hızlı şarj özelliğini kullanabilmek için cihazınızın bu özelliğinin olması gerekmektedir.

Şimdi Apple marka cihazlar 3 farklı şarj adaptörü ile satılmaktadır. Bu şarj aletlerinin akım ve voltaj cinsleri aşağıdaki gibidir.

  • 5W Adaptör ve Çıkış: 5V ⎓ 1000mA
  • 10W Adaptör ve Çıkış: 5.1V ⎓ 2100mA
  • 12W Adaptör ve Çıkış: 5.2V ⎓ 2400mA

Burda cihazınızın bataryasının kaç mA olduğunu bilmek gerekir. Genellikle 2000mA üstü cihazlar hızlı şarjı desteklemekte olup cihazınınzın güvenliği için kendi cihazınızın desteğinin olup olmadığını mutlaka araştırınız. Cihazınız Örneğin iPhone6s Plus, ve bataryası 2700’lük diyelim. Telefonu satın aldığınızda size 5W’luk bir adaptör ile satılır. Bu yüzden hızlı şarj yapma imkanınız yok fakat 10W İpad şarj aleti ile telefonunuzu daha hızlı şehilde sarj edebilirsiniz.

IPhone’da hızlı şarj

Akıllı telefon 2000mA veya daha fazla akım çekebiliyorsa, hızlı şarj etme özelliği uyumlu kabul edilebilir. Ve tüm iPhone şu an standart 5W (Çıktı: 5V ⎓ 1000mA) şarj cihazıyla birlikte gönderiliyor olsa da, bazı modeller 2100mA’a kadar akım çekebiliyor ve bu nedenle hızlı şarjı destekliyor.

  • iphone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus Bu cihazlar bataryaları hızlı şarj etmeye uygundur (Cihazınızın hızlı şarj edip etmeyeceğiniz sizin düşüncenizdir. hatakodu.net sorumluluk kabul etmez.) iPhone SE modeli, piyasaya 6s Plus’tan sonra çıksa da bataryasının kapasitesi düşüktür.

Tavsiye: Cihazınızı bilgisayar üzerinde şarj ediyorsanız eğer USB 3.0 kullanmaya özen gösterin Çünkü, 900mA’a kadar akım üretirken normal bir USB 2.0 portu 500mA’lık bir şarj çıkışı verir.

Aşağıdaki Tablo Bilgisayarın USB portu, Normal bir iPhone şarj aleti ve Apple’ın 12w’luk şarj aleti arasındaki şarj çıkış değerlerini tablo olarak göstermiştir.

Telefonunuzun bataryasının kaç mA olduğunu öğrenmek için, APP Store üzerinden indireceğiniz Battery Life uygulaması ile batarya kapasitenizi görebilirsiniz.

Not 1: USB şarj kablonuzun hızlı şarjı desteklemesi için 2.1A akım desteklediğinden emin olunuz. Aksi halde işe yaramayacaktır.

Not 2: iPhone hızlı şarj için kullandığınız adaptör yüksek olsa dahi Apple cihazlarda maksimum sınır vardır. O sınırın üzerine çıkamazsınız.

İşte Apple’ın resmi destek sayfasından yaptığı açıklama .

“Bir Apple 12W veya 10W şarj aleti kullanmak, bazı Apple cihazlarını 5W şarj aletinden daha hızlı şarj edebilir.”

İpucu: Yeni bir powerbank (taşınır şarj) almak istiyorsanız, 2.1A çıkış akımını destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.