iPhone Ekran Parlaklığı Sorunu Çözümü

iPhone Ekran Parlaklığı Sorunu

iPhone ekran parlaklığı sorunu, genel olarak ios beta versiyonlarında yada yazılımsal sorun olan telefonlarda görülen bir hata çeşididir. Bir ziyaretçimiz “iphone 7 ekran parlaklığı sorunu” yaşadığını dile getiren mail atmış.

# Aynı sorundan bende ios beta sürümü kullanırken yaşamıştım. iphone ekran parlaklığı düşüyor ve ekran parlaklığı kendi kendine değişiyordu ekran ışığı sonuna kadar açık gözükse de en kısık dereceye kadar düşmüş oluyordu neredeyse.

Hatanın çözümü için öncelikle kararlı sürümün çıkmasını bekleyebilirsiniz yada bekleyerek yeni bir güncelleme ile bu hatanın giderilmesini bekleyebilirsiniz.

Eğer verileri yedeklemek ve yeni bir kurulum yapmak zor geliyorsa bekleyebilir yada aşağıdaki çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Çözüm yoluna geçmeden önce iphone ekran parlaklığı ayarlama özelliği bulunmaktadır. Yani siz karanlık bir ortama girdiğinizde ekran ışığı güç tasarrufu amacı ile kendiliğinden azalır.

# Işığı fazla bir ortamda ise yine kendiliğinden değişmektedir. Bunun için iphone otomatik parlaklık kapatmak yeterli olacaktır. Ekran parlaklığının otomatik ayarlanmasını istemiyorsanız alttaki adımları takip ediniz.

iPhone ekran Parlaklığı kapatmak 

ios 11 ekran parlaklığı sorunu için sırası ile aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

# Ayarlar >

iphone ekran parlaklığı ayarlama -1
iphone ekran parlaklığı ayarlama -1

# Genel>

iphone ekran parlaklığı ayarlama -2

# Erişebilirlik >

iphone ekran parlaklığı ayarlama – 3

# Kontrastı artır kısmına gelin ve renkleri koyulaştır açık konuma getirin.

# Yine Erişebilirlik menüsünden Ekran kolaylıkları > Otomatik parlaklık kısmına gelin ve kapalı konuma getirin.

iphone ekran parlaklığı ayarlama – 4

# ikinci bir adım olarak Beyaz noktayı azalt seçeneğine gelin ve oranı %25’e düşürün.

Böylelikle güneş ve ortam ışığına göre ekran parlaklığı otomatik düşmesinin önüne geçebilirsiniz. Kendiniz el ile denetim merkezi (ekranı aşağıdan yukarı çıkınca ayarların olduğu alan) kısmından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

 Yukarıdaki işlemleri sırası ile takip edip “otomatik ekran parlaklığı” kapatmanıza rağmen hala kendiliğinden ekran ışığı azalıp artıyor ise, telefonunuzun yazılımından kaynaklıdır. Özellikle beta sürümde bu tür kararsızlık ve hatalar çok sık görülebilmektedir.
Dilerseniz telefonunuzun yedeğini alarak eski versiyonu indirerek iTunes yardımı ile telefonunuza yükleyebilirsiniz. Eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız iPhone yetkili servisi ile görüşerek telefonunuzun garantisi varsa garantiye de gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.