iPad Hata Kodları ve Çözümleri

iPad Hata Kodu 1415 ve Çözümü, iPad Hata Kodu 1417 ve Çözümü, iPad Hata Kodu 1418 ve Çözümü, iPad Hata Kodu 1428 ve Çözümü, iPad Hata Kodu 1429 ve Çözümü, iPad Hata Kodu 1430 ve Çözümü  ve tüm iPad hata çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız iPad ve iPad hataları, güncelleme yapmak istediğinizde verilen hata kodlarıdır. Bu hataların farklı nedenleri vardır. O yüzden olası tüm çözüm yollarını sizlere sunacağız. Siz deneme yanılma yolu ile sırası ile deneyerek hatanızı giderebilirsiniz.

  • ITunes’u güncelleyin.
  • Ödeme ayarlarınızı ve geçerli kart numarası olduğundan emin olun.
  • Farklı bir USB yuvası kulanın yada farklı bir bilgisayara cihazınızı bağlayın.
  • Orjinal USB kablosu yani şarj kablosu bağlayın.
  • Son IOS güncellemesini yükleyin.
  • Cihazınızı yeniden başlatın

Yukarıdaki saydığımız adımları veya aşağıdaki çözüm yollarını deneyerek iPad hata çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Bu hata kodları aynı zamanda iPhone 5, 6, 7 telefonlarda da aynı çözüm yolundan giderek çözülmektedir.

Saat ve Tarih Ayarını Kontrol Edin

Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarını kontrol ediniz. Bazı durumlarda tarih ve saat ayarı yanlış olduğu zaman iCloud sunucuları saati ile uyumsuzluk verceğinden hata alabilirsiniz. iCloud’a bağlanamıyorum, App Store’dan uygulama indiremiyorum veya güncelleme yapamıyorum tarzında sorunlarla karşılaşıyorsanız ya tarih saat uyumsuzluğu yada ödeme yöntemi sorunundan kaynaklanmaktadır.

Farklı Bir Bilgisayarda Deneyin

Bilgisayarınızdaki sürücüler veya farklı bir nedenden dolayı hata alıyor olabilirsiniz. Farklı bilgisayarda son sürüm yüklü bir iTunes yazılımı ile yapmak istediğiniz işlemi tekrar deneyiniz. Eğer sorun çözülmezse diğer alternatiflere geçiniz.

Farklı İnternet Bağlantısını Deneyin

Bazen, iTunes 14 hatasını internet bağlantısından dolayı vermektedir. İmkanınız varsa farklı bir internet bağlantısı ile ve kablo yardımı ile modeme bağlanarak deneyebilirsiniz. Sorun çözülmediyse aşağıdaki alternatif yollara geçebilirsiniz.

Bazı durumlarda, 14 hatası, bilgisayarı ve İnternet bağlantısını farklı bir yönlendiriciden değiştirerek çözülebilir. Diğer cihazda bazı İnternet bağlantılarını deneyebilir, hiçbir sorun olmadığından emin olmak için harekete geçer.

Hata Çözümü: DFU modunu deneyin

IOS cihazlar için DFU modu, cihazınızın yada tabletinizin restore (Fabrika ayarına döndürmek) anlamına gelmektedir. Cihazınızı DFU moduna almak ve fabrika ayarlarına dönüdürmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

iPhone, İpad veya iPod cihazınızı bilgisayarınıza bağlayınız.

iPhone DFU Moduna almak
iPhone DFU Moduna almak

iTunes yazılımını (daha önceden indirip kurunuz) çalıştırın

Telefon yada tabletinizi gün ve home (yuvarlak düğme) aşağıdaki fotoğraftaki şekilde 6 Saniye basılı tutun ve sonra elinizi güç düğmesinden çekin 6 saniye sonra.

iPhone DFU Modu alma
iPhone DFU Modu alma

iPad veya iPhone cihazınız kurtarma moduna girdiğinde, geri yükleme yaparak fabrika ayarlarına geri çevirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.