Google Play Store Hata Kodu 403 Çözümü

Android işletim sistemine sahip cihazınızda, güncelleme sırasında, indirme yaparken Google Play Hizmetleri DurdurulduGoogle Play Güncelleme hatasıUygulama indirme hatası, yani Hata Kodu 403 şeklinde uygulama indirme hatası alabilirsiniz.

Ekranda “uygulamaadı bir hata nedeniyle indirilemedi (490)” şeklinde bir ibare görüyorsanız eğer, güncelleme yada indirme işleminiz bu sorunu çözmeden hal olmayacaktır.

Aşağıda Google Play Hata kodlarını içeren rehberimizde, aldığınız hata kodunu sağ tarafta bulunan kolay gezinti aracı ile istediğiniz Hata Kodlu başlığa giderek sorununuzu çözebilirsiniz.

Eğer hata çözümünde sorun yaşarsanız aşağıda bulunan iletişim formu ile bize yazabilir yada, Google destek ile iletişime geçebilirsiniz.

Google Play Store Hata Kodu 403 Çözümü

Android işletim sistemli bir telefon yada tabletiniz varsa Google Play Store üzerinden bir uygulama indirirken yada güncelleme yaparken karşılaştığınız Play Store 403 Hatası, en çok görülen hataların başında gelmektedir. “… güncelleme, bir hata nedeniyle indirilemedi.(403)” hatası olarak çıkar karşımıza.

Hatanın kaynağı;

 • Google sunucuları o anki durumundan kaynaklı sorunlardan oluşabilmektedir.
 • Telefon saat ve tarih ayarları yanlış olmasından kaynaklanabilmektedir.
 • İndirme yada güncelleme sırasında, İnternet bağlantınızın zayıflaması yada gidip gelmesi.
 • Cihazınızda birden fazla Google Play hesabı ekli olduğunda, uygulama satın alımlarında sorun yaratması.

Çözüm Yolu – 1: Google Play’e girip sol menüden birden fazla hesabınız varsa, diğer hesaba geçiş yaparak ikinci hesaptan alınmış uygulamayı kaldırdıktan sonra, istediğiniz hesaba geri dönerek uygulamayı indirebilirsiniz.

Çözüm Yolu – 2: İnternet bağlantınız sorunsuz ise eğer, telefonunuzun tarih ayarlarını kontrol ediniz. Telefon saat ve tarih ayarı değişik ise, Google sunucuları tarafından kabul edilmeyecek indirmelerde hata verecektir.

Android cihazınızın tarih  saat ayarını yapmak ve kontrol etmek için;

 • Ayarlar menüsüne girin.
 • Tarih saat kısmını seçin.
 • Ekrandaki “Otomatik tarih ve saat” ayarını isterseniz seçip otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilir isterseniz de otomatik ayarı devre dışı bırakıp manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

Çözüm Yolu – 3: Cihazınızın bağlantısında Proxy ayarı varsa eğer bunu kaldırmayı deneyebilirsiniz. Bazı durumlarda atadığınız Proxy İnternet erişiminize engel olmaktadır. Kaldırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • “Ayarlar” > “Kablosuz Ağlar” > “Diğer”
 • Alt kısımdan “Hücresel Ağlar” > “Erişim Noktası” Adları kısmını açınız.
 • Listeden operatörünüzü seçin.
 • Ekrana gelen menüden Proxy’e dokunun ve açılan menüde yazılı olan rakamları silin ve “Tamam” deyin.

Daha sonra telefonunuzu yeniden başlatın yada Uçak moduna alıp geri uçak modunu kapatın. Sorununuz çözülmediyse diğer çözüm yolunu deneyiniz.

Çözüm Yolu – 4: Sorun Gmail hesabımızdan kaynaklandığını düşünerek, yeni bir Gmail adresi daha ekleyiniz telefonunuza. Yeni hesap eklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin.
 • Genel > “Hesaplar ve Senkronizasyon” menüsüne girin.
 • Hesaplar’dan “Google” hesabını seçin.

Açılan ekrandan, istediğiniz farklı bir Gmail hesabı daha ekliyoruz. Hesap ekledikten sonra, Google Play Store  uygulamasını açıyoruz ve sol menüyü açıp,

buradan yeni eklediğimiz hesabımızı seçiyoruz ve yapmak istediğiniz işlemi bu yeni eklediğimiz hesap üzerinden deniyoruz. Eğer sorun devam ediyorsa Çözüm Yolu – 5 seçeneğine gözatınız.

Çözüm Yolu – 5: Play Store uygulamasını kullanırken, çerez adı verilen biriken dosya kalıntıları bu hataya neden oluyor olabilir. Bu çerezleri temizlemek için alternatif bir yol olarak,

Play Store uygulamasına giriş yapın ve sol üst taraftan menüyü açarak “Ayarlar (Setting) seçeneğine dokunun.

Ekrana gelen menüden “Yerel Arama Geçmişini Temizle”yi seçin. Bu işlemden sonra indirirken yada güncellerken sorun yaratan uygulamayı tekrar indirmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm Yolu – 6 : Play Store uygulama indirme hatası yukarıdaki adımların herhangi birisinde çözülmediyse eğer, buradan güncel versiyonunu indirerek deneyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.