Fmodex.dll Hatası Ve Çözümü

Bilgisayarınızda bir oyun yada uygulama açarken “fmodex.dll eksik” veya “fmodex.dll bulunamadı” şeklinde dll hatası alyorsanız, hatanın nedeni, fmodex.dll dosyası zararlı yazılımlar tarafından bozulmuş olabilir yada silinmiş olabilir.

Bu hata bazı oyunlarda da, World_of_Tanks\fmodex.dll bulunamıyor diye verir. Grafik modelleri ile ilgili bir dosya olup eksik olduğunda oyundan atmaktadır.

fmodex.dll Hatası Çözümü

Hatanın çözümü için, öncelikle bilgisayarınızı Zararlı yazılımlara karşı mallware tarzı temizleme programları ile, taratarak bu dosyaların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Alternatif çözüm yolu olarak bu dosyayı indirerek olması gereken dizin yoluna kopyalayarak çözebilirsiniz.

——- ———-

fmodex.dll Dosya Özellikleri

Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
32 Bit 455 KB FMOD Ex Sound System Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
32 Bit 514 KB FMOD Ex Sound System Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL Kurulumu sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Kurulumu

fmodex.dll Eksik

İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız, klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.

Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yapıştırınız.

Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yapıştırınız.

Klasör içerisine DLL dosyasını yapıştırma (yükleme) işlemi sırasında, dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız eski DLL dosyasının üzerine yazınız. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz. DLL dosyasını yapıştırma işleminden sonra bilgisayarınızı tekrar başlatarak hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yapıştırınız.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\fmodex.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\fmodex.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız.

CMD komut sistemi eski DOS işletim sisteminin Windows altında çalışmasını sağlayan CMD komut istemcisi’dir. Yani Windows ortamında DOS işletim sistemi komutlarını girmek için kullanacağınız komut giriş ekranı da diyebiliriz.

CMD komutunu çalıştırmak için bilgisayarınızda Başlat menüsüne giderek çalıştır veya program veya dosyalarda ara kısmına CMD yazarak çalıştırırsınız.

32 Bit İçin Yazacağınız Komut: regsvr32 c:\windows\System32\acge15.dll
64 Bit İçin Yazacağınız Komut: regsvr32 c:\windows\SysWOW64\acge15.dll

Yukarı anlatılan yöntemleri uyguladıktan ve sistemini yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemleri kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.