Enoent Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Enoent hatası böyle bir dosya dizini yok hatasından kaynaklanmaktadır. Bu makalede enoent hatası nedir? Nasıl çözülür? Hatanın neden oluştuğunu göstereceğiz. Bu hata, dosyanın yanlış yolu nedeniyle oluşur. Çünkü erişmek istediğiniz dosya bulunmuyor demektir.

Hatanın Kaynağı

Var olmayan bir dosyaya erişerek hatayı komut satırında görebilirsiniz. Klasörlerimdeki dosyalara ve komut satırında neye eriştiğine bir bakım. Hatayı düzeltmek ve komut satırında yeni bir oturum başlatmak için oturumu kapatmak isteyebilirsiniz. Şimdi hatayı komut satırında üretmek için bulunmayan bir dosyaya erişelim ve hatayı tarayıcıda da açık oturumdan görelim. Örneğin klasörlerde main.scss ve style.css dosyaları olsun ama default.scss dosyası olmasın ve bu dosyaya komut isteminden erişelim.

C:\wamp\www\scss_tutorial>sass –watch scss/default.scss:styles.css komutunu yazıp Enter tuşuna basıldığında error No such file or directory – scss/default.scss bu hatayı üretecektir.

Yani bu komut satırında hatadır ve tarayıcıda görebilirsiniz.

Hatanın Düzeltilmesi

Şimdi görüşmeyi yani terminali kapatalım ve mevcut dosyaya erişerek ya da diğer durumlarda doğru yolu yazarak hatayı düzeltelim. Bu kısımda main.scss dosyasına erişeceğiz. Terminalde C:\wamp\www\scss_tutorial>sass –watch scss/main.scss:css/styles.scss komutunu yazalım. Bu şekilde dosya var olduğundan erişim sağlanacaktır. Şimdi hiçbir hatamız yok ama tarayıcıdaki hata hala orada olacak. Buradaki numara temel bir değişiklik istemekten kaynaklanmaktadır. .sass-cache içindeki önbellek klasörlerini silelim ve şimdi main.scss dosyasını metin editörümüzde açalım. İçerisinde şu kodlar yer alacaktır. /* styles scss */ h1{color:green;} buradaki önemli kısım, dosyayı tekrar kaydetmek için bir boşluk veya başka bir şey eklemek zorunda olduğumuzdur. Boşluk bırakalım, bu bizim style.css hatamız olmadan tekrar yazacaktır. Tarayıcıyı yenileyerek kodumuzun hatasız yenilendiğini görebilirsiniz.

Temel Hata Kaynakları

Tüm web yazılımlarında oluşan hataların kaynağı bir yere ulaşılmak istendiğinde doğru adresin bulunamamasından kaynaklanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olunmadığında saatlerce uğraşılarak problem çözülmeye çalışılır. Yukarıda da görüldüğü gibi dosya yolu değişikliğinden kaynaklı bir hata ile karşılaştık. Enoent hatası değişik metotlarla karşımıza çıkabilir. Bu durumda hatanın mesajı çözümü için önemli olmaktadır. Wamp server gibi uygulamalar temelde hata içermese de kullanıcı kaynaklı hataların görülmesi doğaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.