CS GO Rekabetçi Modu ve Rütbe Sistemi

CS GO Klasik rekabetçi  (matchmaking) modu nedir

Matchmaking kısaca yazıyım hiç bilmeyenler için. Bu mod; Valve nin geliştirdiği bir maç yapma sistemidir. (*) Bir çok oyunun kullandigi (satranç, go, beysbol vs) bir sıralama, derecelendirme sistemi olan “elo rating” sistemi üzerine kurulmuştur. Her oyuncunun bir elo rating i vardır ama bunu göremezler.

CS:GO oyununda oyuncuların yeteneklerine göre guruplandığı 18 rütbe vardır. En düşük rütbe Silver 1, en yüksek rütbe Global Elite rütbesidir. Oyuncuların çoğunluğu Silver 3 ve Nova 4 seviyesi arasına sıkışıp kalır. Nova seviyesi rütbelerden daha da yükselmek, uzun süren bir çalışmanın sonucunda Global olunabilir.

Rekabeçi modunda maç aradıgınızda her seferinde sizin bu sıralamanıza göre maç bulur. Yani 5vs5 yaklaşık eşit takımlarda maç yaparsınız ve bu maçlara başladınız mı çıkarsanız ceza yersiniz.

Bu cezalar ;

Birincide 30 Dakika
İkincide 2 Saat
Üçüncüde 24 Saat
Dördüncüde 7 Gün dür

Ve rekabetçi modunda maç yapmanızı engeller.Bunlara net kopması, steam/oyun problemleri de dahil. Oyundan düşünce size 3 dakkalık bi geri dönme süresi verir. Gelinmeze bu cezalar gerçekleşir. Ayrıca takım arkadaşınızı 3 kere vurdunuz mu da aynı ban periodu gerçekleşir.BAzen bu saydigim nedenler haksız yere banlanmalara neden olabiliyor dogal olarak.

Oyundaki rütbeler şu şekildedir;

CS go rütbeler

Bir rütbeye sahip olabilmeniz için en az 10 maç kazanmanız gereklidir. Peki bu rütbeler nasıl artıyor.. Öncelikle bulunduğunuz takımın kazanması gerekli. Skorunuz çok iyi bile olsa kaybetseniz düsebiliyor rütbe. Maçı kazandınız bu sefer oyun icindeki skorunuz önemli sıralamanızın ne kadar artacagını belirlemede. (kill, asist, bomba çözme/kurma vs den olusan skor)

Ligler sırasıyla sıralandığında böyle görülüyor;

Gümüş 1 -> Gümüş 2 -> Gümüş 3 -> Gümüş 4 -> Gümüş Elit -> Gümüş Elit Usta

Silver ligi bittiğinde ise Gold Nova ligine giriş yapıyorsunuz.

Altın Nova 1 -> Altın Nova 2 -> Altın Nova 3 -> Altın Nova Master

Gold Nova ligini bitirdiğinizde Master Guardian ligine geçiş yapıyorsunuz.

Master Guardian 1 -> Master Guardian 2 -> Master Guardian Elite -> Seçkin Master Guardian

Master Guardian ligini bitirdiyseniz (ki zordur)  o zaman Legendary Eagle ligine geçiş yapıyorsunuz.

Efsanevi Kartal -> Efsanevi Kartal Ustası -> Birinci Sınıf Birinci Sınıf -> Küresel Elit

Bu sistemin kötü yanları da var tabii.
-Valve hemen hemen her serverını cimriliğinden 64 tickrate e düşürdü. Bazılarının 128 olduğunu söylüyorlar ama daha hiç karşılaşmadım. Bu da 64 rate ise mermilerde bazen register problemlerine yol açıyor.
-Rütbeler stabil değil. 2 maçta sürekli kaybedince 2 rütbe bile düşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.