Bitcoin Virüsü Nasıl Temizlenir

Bitcoin Virüsü Nedir

Bitcoin virüsü, son zamanlarda dijital paraların yaygınlaşması ile, Bitcoin madenciliği yapanlar Trojan.BitcoinMiner (Bitcoin Virüsü ile) daha fazla kazanç amacıyla bilgisayarınız izinsiz şekilde madencisine para kazandırır. Eğer bilgisayarınızda çalışması sırasında ısınma, kasma gibi durumlardan şüpheleniyorsanız, bu yazımızda Bitcoin Virüsü Temizleme konusuna değineceğiz.

Trojan.BitcoinMiner virüsü bilgisayarınızın ram ve ekran kartını üst düzeyde kullanarak Bitcoin madenciliği yapar sizden izinsiz. Çıkan Bitcoin ise sahibine gönderilir. Binlerce bilgisayarda sürekli olarak kazım yaparak

Bitcoin Virüsü Nasıl Temizlenir?

Gerek Bitcoin virüsü, gerekse de farklı virüsler ve zararlı yazılımlar bilgisayarınızı ele geçirip sizin haberiniz olmadan sistem kaynaklarınızı kullanabilir. Yada bilgisayarda yaptığınız işlemler ve klavye hareketlerinizi kaydetme gibi sizin zarara uğramanıza neden olacak yazılımlar bulaşmış olabilir.

Aşağıda sisteminizi anlık olarak koruyan ve belli periyotlarla tarama yaparak bu tip yazılımları temizlemenize yarayan iki adet uygulama tanıtacağız. Programın kullanımı ve lisans ücretleri ile ilgili sormak istediğiniz soruları konu altından bize iletebilirsiniz. Güvenliğiniz için uygulamaları direk geliştirici web sitesi üzerinden sunuyorum. Dileyenler ise aşağıdaki program isimleri Google üzerinden aratarak kendi web sitesi üzerinden de indirebilirler.

1. MalwareBytes

 Buradan, MalwareBytes programını indirin ve programı kurun. Kurulum bittiğinde masaüzerinden simgesine tıklayarak uygulamayı başlatın.

En üst sol tarafta “Scanner” kısmından Scan’a tıklayarak taramayı başlatınız.

Bitcoin virüsü nasıl temizlenir

yukarıdaki gibi muhtemel olarak birden fazla zararlı yazılım bulabilir eğer bilgisayarınızda güvenlik programları yoksa. Bulunan sonuçların hepsini seçerek seçili hale geriyoruz ve tiklerin altında bulunan “Remove Selected” tıklıyoruz.

2. Norton Power Eraser

İster Mallwarebytes istersenizde güçlü güvenlik programı olan Norton firmasının Norton Power Eraser programını buradan indirebilirsiniz.

Programı indirip kurulumu yaptıktan sonra uygulamaya giriş yapınız ve aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak.

Norton Power Eraser ile Bitcoin virüsü temizleme

Buradan Riskleri tara seçeneği ile tarama yapınız.

Norton Mallware temizliği

Yukarıdaki gibi bir sonuç ekranı gelecek. Tamamını seçiniz ve sonra Onar(Fix) kısmını tıklayınız. Daha sonra bilgisayarınızı dilerseniz yeniden başlatabilirsiniz.

Bazı Bitcoin virüsleri tarayıcılara da bulaşmaktadır. Tarayıcınızın ayarlar eklentiler kısmına gelerek burada bilmediğiniz eklentiler varsa bunları kaldırmanız da faydalı olacaktır. Bazı zararlı yazılımları sadece tarayıcıları kullanarak Bitcoin madenciliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.