Android Telefonlarda Yaşanan Virüs Problemlerinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Akıllı telefonların kullanımının artması ile birlikte telefonlarda işletim sistemlerinin kullanımı da artmaya devam ediyor. Telefonlarda işletim sistemlerinin kullanılmasının kullanıcılara birçok alanda avantajlar sağladığı görülüyor. Fakat bazı durumlarda da işletim sisteminden kaynaklanan olumsuzluklar yaşandığı ortaya çıkıyor. Kullanıcıların yaşadığı bu olumsuzluklardan en önemlisinin android telefonlarda yaşanan virüs problemi olduğu biliniyor. Telefonlardan girilen internet siteleri veya uygulamalardan virüs bulaşması durumunda telefonların düzgün çalışmadığı görülüyor. Ayrıca virüs bulaşan telefonlarda donma ve aşırı ısınma sorunları da sık sık görülüyor. Peki, Android Telefonlarda Yaşanan Virüs Problemlerinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Virüs Programları İle Telefonu Taratmak

Kullanıcıların telefonlarına virüs girdiğini anlamaları için öncelikle kaliteli bir virüs programı kullanmaları gerekiyor. İOS ve Android işletim sistemlerinin uygulama mağazalarından virüs programlarına ulaşılabiliyor. Bu mağazalarda çok çeşitli virüsler bulunuyor. Bu mağazalarda yer alan herhangi bir virüs programı ile telefonun taratılması yeterli oluyor. Böylelikle kullanıcıların telefonlarında virüs olup olmadığını öğrenmeleri mümkün oluyor. Kullanıcıların telefonlarında virüs olduğundan emin olmaları durumunda ise virüs programları ile telefonlarını taratmaları gerekiyor. Bazı virüslerin temizlenmesi için telefonun sıfırlanması gerekebiliyor. Telefonun Android işletim sistemine sahip olması durumunda sıfırlama işlemi için ayarlar kısmına girilmesi gerekiyor.

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Öğrenilir?

Android telefonlara virüs bulaştığının öğrenilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle cihazda meydana gelen yavaşlama, belirsiz veri kullanımları, telefondaki uygulamaların çökmesi, batarya tüketiminin normalin üzerinde olması gibi faktörler Android telefonlarda virüs olduğunu gösteren unsurlar arasında yer alıyor. Virüs bulaştığının işaretleri arasında gösterilen pop-up ile karşılaşılması durumunda ise telefondaki ana ekran tuşuna basılması ve telefonda çalışan tüm uygulamaların kapatılması gerekiyor.

Virüsten Kurtulmak İçin Telefona Format Atılır mı?

Telefonlara farklı yollardan bulaşan virüslerden kurtulmak için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin mutlaka hepsinin denenmesi gerekiyor. Fakat bazı durumlarda bu yöntemlerin de yetersiz olabildiği ortaya çıkıyor. Bu tür bir sorun ile karşılaşan kullanıcıların telefona format atmaları gerekiyor. Bu sayede telefondaki virüslerden kurtulmak ve ayrıca telefonu hızlandırmak da mümkün oluyor. Format atmadan önce telefonda bulunan dosyaların yedeklenmesinin unutulmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.