502 Bad Gateway Hatası Çözümü

NGINX “502 Bad Gateway” Hatası Çözümü

İnternette gezerlen bazı sitelerde/tüm sitelerde  502 bad gateway hatası alıyorsanız bunun birkaç farklı nedeni vardır. Eğer tüm sitelerde alıyorsanız, sizden kaynaklı olması yüksek ihtimaldir. Birkaç sitede alıyorsanız eğer ziyaret ettiğiniz Web sitenin sunucusu ile kaynaklı sorun olabilir ve bu noktada yapabileceğiniz bir şey yoktur. Özellikle belli zamanlarda Facebook, instagram ve twitter 502 bad gateway hatasını sıklıkla alıyor olabilirsiniz. Bu tür sosyal medya sitelerine girerken tarayıcınız üzerinde kurulu bir VPN yada DNS adresi tanımladıysanız bilgisayarınıza hata alma ihtimaliniz yüksektir.

502 bad gateway hatası nedenleri;

502 Bad Gateway beyaz sayfa hatasını alıyorsanız bunu kendi bilgisayarınızdan kaynaklandığını varsayarak hatanın olası nedenleri üzerinde duracağız.

  • Sisteminize Virüs veya kötü amaçlı yazılımlar tarayıcı ayarlarınızı bozmuş olabilir.
  • Bilgisayarınıza yüklediğiniz son zamandaki bir program veya kaldırdığınız program kayıt defteri girdilerini bozmuş olabilir.
  • Kötü niyetli bir yazılım internet ayarlarınızı bozmuş olabilir.
  • Güvenlik duvarı gelen giden trafiği engellemiş olabilirsiniz bunun gibi pek çok nedeni olabilmektedir.

502 Bad Gateway Hatası Çözümü

  1. Bulunduğunuz yerin internet bağlantısı size ait değil ortak bir ağ ise, Firewall yazılımları ve proxy ayarlarından dolayı bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Yapacak bir işlem bulunmamaktadır. Farklı bir bilgisayardan aynı ağa bağlanarak sorunun nereden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.
  2. Tarayıcınız yada bilgisayarınız üizernde Proxy, Vpn ve Dns ayarları varsa bunları pasif hale getirerek tekrar bağlanmayı denemelisiniz. Dilerseniz pasif hale getirdikten sonra
  3. Kullandığınız tarayıcıdan farklı bir tarayıcı ile aynı siteye bağlanmaya çalışın.
  4. Güvenlik duvarı ve antivirüs uygulamanızı geçiçi olarak devre dışı bırakmayı deneyin. Bazı siteler ve bazı durumlarda zararlı gördüğü siteye erişimi güvenlik duvarı ve antivirüs programları bağlantıyı kesebilmektedir.
  5. Tarayıcı önbelleğini sıfırlayın ve CCleaner tarzı programlar ile çerezleri temizleyin. Yada gizli bir pencere açarak deneyebilirsiniz.

Sunucu Yönetiminde NGINX 502 Bad Gateway Problemi 

1. Bulut hizmeti ve kullandığınız diğer hizmetlerin farlı sunucularda olması sonucunda sunuculardan birisinin internete erişim sorunu yaşaması.

2. Hizmet aldığınız diğer sunucu kaynaklarının yetersiz gelmesi ve aşırı tüketimi.

3. NGINX kullandığı yerel servislere erişiminde sorun olması.

4. VPN kaynaklı yazılım ve sorunlar.

 

İleri Düzey Hata ve Çözümü:

NGINX’te “502 Bad Gateway” hatasının sebebi nasıl bulunur?

Nginx 502 Bad Gateway hatasını nedenini tespit etmek için, dizinde yer alan /var/log/ kısmındaki log çıktılarını inceleyerek ve özellikle nginx log dosyasını inceleyerek hata kaynağını anlayabilirsiniz. Burada hata veren log dosyalarının Kilobayt cinsinden dosya büyüklüklerine göre sıralayıp en büyükten başlayarak da inceleyebiliriniz.

 

NGINX’te “502 Bad Gateway” hatası nasıl çözülür?

Nginx 502 Bad Gateway hatasını çözümü için eğer Buffer hatası alırsanız

/etc/nginx/nginx.conf dosyasındaki buffer dosyasının boyutlarını arttırmayı deneyin.

http{

proxy_buffer_size 128k;
proxy_buffers 4 256k;
proxy_busy_buffers_size 256k;

}

aşağıdaki komutla servisi yeniden başlatın.

service nginx restart

php5-fpm.sock failed hatası alırsanız /etc/php5/fpm/pool.d/www.conf dosyasını açın  ve aşağıda yer alan kısımları aktif hale getirip servisi yeniden başlatın

listen.owner = www-data
listen.group = www-data

aşağıdaki kod ile servisi yeniden başlatın

service php5-fpm restart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.