Windows Run Time Error Hatası ve Çözümü

Windows Run Time Error (yani çalışma zamanı hatası) bilgisayarında bir programın çalışmasını engelleyen yazılımsal bir hatadan kaynaklanan sorundur. Windows Run Time Error hatası çalıştığınız dosya üzerinde veri kaybı yaşayabilirsiniz. Dosya üzerinde çalışma yapamamanıza neden olacak şekilde bozulma/kullanılamaması şeklinde sorun oluşmasıdır.

Windows Run Time Error Hatasının Nedenleri

Bu  kaynağı, birbiri ile uyumsuz olan iki programın çakışmasından olabilmektedir.  Bilgisayarınızda RAM

Run Time Error Hatası

kaynaklı sorunlardan olabileceği gibi virüs yada zararlı yazılımların sistem dosyalarını bozmasından da da kaynaklanmaktadır.

Windows Run Time Error Hatasının Çözümleri

 • Bu hatanın çözüm yolları için aşağıda yer alan adımları sırasıyla izleyiniz. Hala sorun almaya devam ederse aşağıda bulunan iletişim kutusu yardımı ile ve ekran görüntüsüyle bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
 • Antivirüs yazılımı ile sisteminizi tam taramadan geçirerek virüs bulaşmış dosyalar var ise temizleyip bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hata sorunu çözüldü mü kontrol ediniz.
 • Denetim Masası üzerinde bulunan Windows Update seçeneğini aktif hale getirerek, son güncelleştirmeleri kontrol edin varsa yeni güncelleme indirerek sisteminizi güncelleyip yeniden başlatarak sorunun durumunu kontrol ediniz. Zira Microsoft .Net Framework Microsoft Visual C++ Runtime Library sorunu  genel olarak Run time Error hatası verdiği görüldüğü zamanlar olmuştur. Bu programları güncelleme yardımı ile en son verisyonuna güncelleyebilirsiniz.
 • Bilgisayarın özelliklerine girerek RAM durumunuza bakın. Eğer olağan dışı bir durum varsa, Everest isimli yardımcı uygulamayı indirerek bilgisayarın özelliklerine detaylı şekilde bir göz atın. Ram slotunda sorun olabilir yada Ram’lerden birisi devredışı kalmış/yanmış olabilir.
 • Bilgisayarınızın ekran kartı, Bios gibi driverlarınızın güncel olduğundan emin olun. Eğer bu konuda bilginiz yetersiz ise, Driver Navigator isimli program sayesinde sürücülerinize güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinin tamamında alacağınız bu hata için, genel bir çözüm yolu olarak, Win+R tuş kombinasyonuna aynı anda basarak çalıştır penceresini açıyoruz.

Açılan pencereye, “msconfig” yazarak gelen ekranda “başlatma” kısmında bilgisayarınızın açılışında otomatik açılan programlardan gereksizleri seçerek, minimum düzeye indirebilirsiniz.

 • Bu aşamaya kadar sorununuz eğer çözülmediyse son olarak sistem geri yükleme noktasından bilgisayarınızı sorunsuz çalışan geri bir tarihe alabilirsiniz. Bu noktada unutmamanız gereken, veri kaybı yaşayabileceğinizi öngörerek önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.

7 yorumlar

 1. lütfen yardım edin bir uygulamayı çalıştırmak isterken bu hatayı alıyorum başka uygulamalarda böyle bir hata yok.

  • run time error 217 at 02B49EDB HATASI ALIYORUM

   • Windows sistem dosyaları hasar görmüş olmasından dolayı alıyorsunuz.
    çalıştır’ı yönetici olarak çalıştırın ve çalıştır ekranına Cmd yazıp daha sonra, sfc /scannow yazıp %100 tamamlamasını bekleyin.

    Yada windows cd si ile açıp, onarma seçeneğini deneyin. ( bu video da nasıl yönetici olarak çalıştıracağını görebilirsin. https://www.youtube.com/watch?v=D9i7BWAX5R0 )

    • abi denedim ikiside çözüm olmadı

     • Sistem geri yükleme çalıştırmayı dene. (onemli dosya yedeğini almayı unutma)
      Windows cd ile onarma da çözülmeme ihtimali yok. Orjinal dosya ile sorunlu dosyayı değiştiriyor. hata bahsettiğiniz hata ise.

 2. iyi günler, word dosyası açilmıyor, Runtime Error r 6034 Oxc 0000142 hatası veriyor, ayrıca tarih ve saat ayarları değiştirmeme rağmen geri kalıyor, yardımcı olurmusunuz, tekrar iyi günler

  • Biolgisayarınızı güncellemeyi yada C+ Kütüphanesi yazılımları ve NetFramework paketlerini kurmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status