Windows %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü

Microsoft, geliştirdiği her Windows sürümünde yenilikleri ve geliştirmeleri amaçlarken aynı zamanda eski sürümlerde bulunan hataları gideriyor. Kimi zaman Windows 10 gibi yeni sürümlerde de karşımıza birtakım problemler çıksa da, geçmiş sürümlerdeki hata kodlarının büyük bir bölümü giderilmiş oluyor. Microsoft, geliştirdiği çevrimiçi tabanlı bilgi sistemiyle Windows 10 için de hata çözüm önerileri sunuyor. Bu sayede en ufak bir hata için yeni bir güncelleştirme yapmak yerine yardımcı yazılımlarla çözüm gerçekleştirilebiliyor. Windows 10 üzerinde sıklıkla karşılaşılması mümkün olan %100 Disk Kullanımı sorunu için birkaç çözüm önerisi bulunuyor. Bu rehbere göz atarak hatayı tanıyabilir ve çözüm önerilerini sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Windows %100 Disk Kullanımı Sorunu Nedir?

Denetim masasında bulunan araçlar sayesinde disk kullanımınızın %100 olduğunu görüyorsanız aynı zamanda bilgisayarınızda sıklıkla performans düşüşü yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü donanımlardan kaynaklanabilen bu hata, performansınızı yarı yarıya bir oranda bile düşürebilir. Çözüm yollarını izlemek, bazen işe yaramayabilir. Bunun gibi büyük çaplı bir problem, teknik destek gerektirebilir.

Windows %100 Disk Kullanımı Hatası Nedeni Neden Olur?

Yapay zekâ gibi büyük bir teknolojinin bile bilgisayar ve akıllı telefonlara yüklendiği bir dönemden geçiyoruz. Bilişim sektörü için kullanılan donanımlar sürekli geliştirilse de bu gelişimin hızı bazen yetersiz kalabiliyor. Öyle ki eskiden sıklıkla kullanılan HDD, söz konusu yazılımları taşımaya yetmiyor. Genel olarak çözüm SSD kullanımında denebilir. Günümüzde HDD yerini alan SSD diskler, yüksek veri hızları ile dikkat çekiyor.

%100 Disk Kullanımı Sorunu Çözüm Yolları

  1. Yol

Başlat -> Çalıştır yolunu izleyerek services.ms yazıp klavyenizden enter tuşuna basın. Ulaştığınız bölüme arama bölümünden “Hizmetler” yazarak da erişebilirsiniz. Karşınıza çıkan listeden Windows Search sekmesini bulup sağ tıklayın. Özellikler bölümüne gelerek başlangıç türü sekmesinden devre dışını işaretleyin. Tüm bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp tekrar çalıştırın. Disk kullanımı oranının büyük ölçüde düştüğünü göreceksiniz.

  1. Yol

Bilgisayar -> (Sağ Tık) -> Özellikler adımlarını gerçekleştirin. Gelişmiş sistem ayarları bölümüne girin. Sekmeler arasından Gelişmiş kısmına gelin. Performansın altında bulunan Ayarlar kısmına girin. Karşınıza çıkan bölümde “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğini kaldırın ve “Disk belleği dosyası yok” seçeneğini işaretleyin. Tüm bu adımları onaylayıp bilgisayarınızı kapatın ve yeniden çalıştırın.

3. Yol Bonus: CCleaner tarzı temizleme programları kullanın.

İnternet kullandığınız bir bilgisayar ise, çerezler zamanla kalıntı bırakarak, onlarca GB büyüklüğünde bir alanı işgal edebilir. Bunları CCleaner tarzı temizleme programları ile belli periyotlarda otomatik veya manuel olarak temizleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status