Samsung Çamaşır Makinesi 5E Hata Kodu Çözümü

2007 yılı sonrasında üretilen bulaşık makineleri sık sık hata veren cihazlar değildir. Samsung bulaşık makinesini kullanırken aldığınız hata kodu, aslında kullanım kitapçığını yeterince okumadan “ben bunu nasıl kullanacağımı zaten biliyorum” diye atılamızdan gelmektedir. Elektronik aletlerin kullanma kılavuzunu okursanız, oluşabilecek hataların zaten önüne geçmiş olursunuz.

Samsung yeni model LED veya LCD ekranlı çamaşır makineleri, çalıştırırken sorun yaşadığınızda bu ekranda “5E Hata Kodu” şeklinde panelde sorunu belirten bir uyarı göstermektedir.

Samsung 5E Hata Kodu Çözümü

Samsung Çamaşır Makinesi 5E Hata Kodu ne anlama geliyor bilmiyorsanız eğer, bu rehberden yardım alarak nasıl çözülür konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ufak bir arızada cihazınızın garantisi olsa dahi servis çağırmanıza gerek yok. Bu rehber sadece Samsung Çamaşır makinesi 5E hata kodu için geçerli olup,

Diğer Samsung hata kodları için burayı ziyaret ediniz.

Hata Kodu: 5E Hata Kodu

Hatanın Nedeni: Çamaşır makinenizin su tahliyesi başarısızdır.

Hatanın çözümü:  Samsung çamaşır makinesi suyu geç tahliye ediyor olabilir. Bunun nedeni giderinizde borularda bir problem olabilir yada en kötü ihtimal olarak çamaşır makinesinin su pompası arızalı olabilir. Bu hatayı su tahliyesi başladıktan 10 dakika sonra su seviyesi hala makine içinde fazla ile o zaman vermektedir.

Bu aşamada cihazınızın garantisi mevcutsa servisi çağırabilirsiniz. Eğer garantisi yoksa, cihazınızın elektriğini keserek arkaya doğru yatırın makinenizi. Daha sonra altta bulunan kapağın oraya ve motora bakınız burada bir pislik birikintisi var mı diye. Pompa motorunun içerisinde pislik biriktiyse nazik bir şekilde çıkararak tekrar çalıştırın. Sorun devam ediyorsa yetkili servise başvurunuz.

Yapabileceğiniz diğer adımlar,

 • Filtre pompasını kontrol edin,
 • Tahliye borularının tıkanık olmadığından emin olun,
 • Su tahliye borularının düz olduğundan kırılmamış olduğundan emin olun.

4 yorumlar

 1. Çamaşır makinam 5E hatası vermişti eyvah dedim yine gidecek 150 – 200 liram. Sonra araştırırken sizin siteye denk geldim önerilerinizi yaptım ve makinam kurtuldu. Alttaki kapağı açtığımda demir para taşlaşmış kireç parçaları döküldü. İyicene temizledim ama o hazneyi kireç kaplamış ya kazımak lazım ya da kireç çözücü dökmek gerekir siz hangisini önerirsiniz.aslında hiç bişey yapmasam da olur zararı yok ama ilerisi için önerilernizi bekliyorum.

  • Merhaba, Konuda da belirttiğimiz gibi bazen ufak sorunların çözümünü bilmediğimizden, direk olarak teknik servis çağırabiliyoruz. Sizin adınıza çok sevindim ayrıca değerli yorumunuz bizi çok mutlu etti.
   Eğer o haznenin fotoğrafını çekip gönderme şansınız varsa görmek açısından ona göre fikir verebiliriz.
   Yada kireç çözücü bir bez ile o kısımları güzelce silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status