League of Legends Lag Sorununa Çözüm

League of Legends Lag sorununa çözüm üretmek amacıyla, sunucularını oyuncularına yakınlaştırma kararı alıp, Türkiye’de 2017 Haziran ayı itibari ile sunucuları taşımıştı. Oyun içerisinde 100/ms leri gören oyuncular, sunucuların istanbula taşınması sayesinde 30-40/ms lere kadar düşürmüş oldular. Temiz sorunsuz bir bilgisayar ile daha düşük değerlerde oynamam mümkün iken, bilgisayar, sistem ve bilgisayar üzerindeki programlar ile, bu gecikme oranı 80-90/ms lere kadar çıkabilmektedir.

Lag Nedir?

Kısaca Lag’ı tarif edecek olursak, bağlandığınız oyun sunucusu ile bilgisayarınız arasında yaşanan gecikmeye Lag denir. Oyun esnasında sunucu ile bilgisayarınız arasında, sürekli bir veri transferi olur. Sunucu size 50 kb veri gönderiyor fakat, sizin aldığınız paket boyutu 40 kb ise, oyunda donma ve skilleri kullanımında gecikme yaşanır.

Lag Neden Kaynaklanır

Lag sorunu kaynağı, internet sağlayıcınız olabileceği gibi, bağlandığınız sunucunun uzaklığı, bağlantı durumu, Bilgisayarınızın durumu, Wifi yada kablo ile bağlanmanız gibi pekçok faktör vardır.

League of Legends Lag Sorunu Çözümü

Online oyunlarda yaşanan lag sorunu ve özellikle League of Legends Lag Sorunu çözümü için birkaç farklı alternatif sunacağız, tüm adımları daha sağlıklı bir internet bağlantısı için uygulayabilirsiniz.

  1. DNS ayarınızı değiştirin.

Eğer çok değişken bir ping varsa, sabitlemek için DNS adresi atayabilirsiniz. DNS adresinizi değiştirmek için ve 2017 en güncel DNS adresleri için,

Windows 8’de DNS nasıl değiştirilir?

netsh int ip reset resetlog.txt    yazıp enter’a basın.

ipconfig /flushdns  yazıp enter’a basın.

netsh winsock reset  yazıp enter’a basın.

ipconfig /release  yazıp enter’a basın.

 ipconfig /renew  yazıp enter’a basın ve daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir kaç el aram yada botlara karşı oyun atarak bağlantı durumunuzu test ediniz. Dereceli maçlara sorununuzu çözmeden girmenizi tavsiye etmem.

3. Bilgisayarınızı Tarayın. 

AntiVirüs, Trojan ve Mallware tarzı programlar ile bilgisayarınızı tarayarak olası virüs bulaşmış dosyaları silerek, internetinizin gelen giden paket kaybını minimuma indirmeye çalışın.

4. Diğer çalışmalar

Yukarıda yer alan işlemleri yanında, ufak tefek rütujlarda bulunabilirsiniz. Örneğin tarayıcıyı kapatmak, antivirüs uygulamanızı  geçici süre duraklatmak veya sessiz mod(oyun modu) almak. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak gibi önlemler alabilirsiniz. Ayrıca bağlantınızı WiFi ile değil kablo ile sağlamanız durumunuzda gözle görülür bir iyileşme görülecektir.

Yukarıdaki çözüm yollarından hangisini/hangilerini uyguladığınızı ve sorununuza çözüm üretip üretmediğini bizimle paylaşmak isterseniz aşağıda yer alan iletişim kutusunu kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status