Laptoptan Gelen Cızırtılı Ses Sorunu Çözümü

Laptoptan Gelen Cızırtılı Ses Sorunu Tespiti

 • Sessiz bir ortamda hoparlörünüzden gelen cızırtı,
 • Müzik dinlerken veya film izlerken hoparlörün patlakmış gibi cızırtı yaratması
 • İnternette gezinirken sayfayı aşağı kaydırırken gelen ses sorunu

Burada dikkat etmeniz gereken nokta sesin kaynağıdır. Laptop veya kasadan gelen cızırtı ses sorunu Hoparlör, Hard Disk ve Fanlardan kaynaklanabilmektedir. Siz oncelikle sorununuzun kaynağını deneyerek ve dinleyerek tespit edebilirsiniz. Eğer CD sürücüsünde Cd varsa bunu çıkarın öncelikle. Zaten ses sorununu kolaylıkla bir şarkı vs. açarak tespit edebilirsiniz.

Laptoptan Gelen Cızırtılı Ses Sorunu Çözümü

Öncelikle realtek ses ayarlarınıza girerek, varsayılan biçim seçeneğinden ayarlarımızı eski haline getirmeyi deneyebilirsiniz.

Daha sonra Hoparlör ayarlarına girerek,

Varsayılanı geri yükle diyerek eski ayarlarına döndürünüz.

Sağ en altta bulunan ses simgemize sağ tıklıyoruz

Burdan “Kayıttan yürütme aygıtları” seçeneğine tıklıyoruz.

Burdan hoparlör seçeneğine tıklıyoruz ardından Özelliklere tıklıyoruz.

Resimde işaretli “özellikler” seçeneğine tıklıyoruz.

Burdan sürücü kısmına tıklayın. Ardından, sürücüye geri dön seçeneğine tıklayın.

Fakat burada bu buton aktif değilse eğer aşağıdaki yolu deneyiniz.

2. Yol

Yukarıdaki yöntem bir işe yaramadıysa, ses kartı sürücünüzü güncellemeyi veya kaldırıp tekrar bir kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem için;

masaüstü – bilgisayarım – sağ tık özellikler – aygıt yöneticisi – ses sürücünüzü bulup tıklayın ve daha sonra yazılımı kaldırara daha sonra internetten indireceğiniz sürücünüzü yada CD si ile tekrar kurunuz. Eğer elinizde CD yoksa kaldırmadan önce ses kartınızın sürücüsünün ismini bulunuz. İnternetten indireceğiniz sürücünüz daha güncel olacağı için indirip kurmanızı tavsiye ediyoruz. Örnek olarak Sony VGN FW5JTF sound driver  gibi, bildisayarınızı marka ve modeli ile sürücünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.


5 yorumlar

 1. teşekkürler oldu valla hoperlör patladı diye korktum

 2. Ben hala çözemiyorum. Her yolu denedim hala sağ hoparlörden cızırtı geliyor. Asus N552VW kullanıyorum. Üç dört gündür böyle, fizyden şarkı dinledikten sonra olduğuna kanaat getirdim. Fizy yüksek kalitede şarkı hizmeti sunuyor güya ve ordan dinledikten sonra sağ hoparlörden rahatsız edici bir ses çıkıyor. Ses seviyesini 60ın üstüne çıkartamıyorum

  • Merhaba, müzik dinlemek ile hoparlör patlayacağını düşünmüyorum. Fakat hoparlör kısmı deliklerinden içeriye ufak bir cisim kaçmış olabilir mi? titreşim sırasında o hoparlörün üzerinde cızırtı yaratıyor olabilir.
   diğer yolları denediğinizi varsayıyorum.

   • Verdiğim bilgisayar modelime bakarsanız daha rahat anlatmış olurum. Çünkü bilgisayarın içine su hariç herhangi bir şeyin girmesi mümkün değil, o delik dediğiniz şeyler mikron kadar küçük delikler. Anlayamadım nedenini ama teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status