Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Andorid kullanıcılarının güncellemeler ile birlikte gelen “Google Play Hizmetleri Durduruldu” hatası, bazen de telefonunuzu resetledikten sonra da karşınıza çıkabilemektedir. Bir uygulama yüklemek için, Google Play uygulamasını açtığınız sırada “Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” (Google Play Hizmetleri Durduruldu) şeklinde hata vermektedir.

Bu yazının size faydası ne olacak?

Bu yazıda, Google Play Güncelleme sorununu çözeceksiniz. Aynı zamanda cihazınızın önbellek temizliğini yapacağınız için, andorid telefonunuz hızlanacaktır. Belli bir zaman sonra ağır çalışma ve yavaşlama sorunu da ortadan kalkacaktır.

Google Play Hizmetleri yüklenmiyor sorunu

Google play durduruldu hatası j7 prime Samsung cihazlarda sık sık karşılaşıldığı dile getirilmiş, Samsung Akıllı telefonlar ile direk ilgili bir hata değildir. Bu yüzden içleri ferak olabilir. Google durduruldu android işletim sisteminin önbellek sorunlarından kaynaklandığı yada Google uygulamaları ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

google play durduruldu samsung j7 prime

 Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası kaynağı, önbellek sorunları, bağlantı sorunları gibi farklı sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Aşağıda yer alan sorun çözüm yollarında internet bağlantınızın stabil olduğunu varsayarak diğer olası sorun ve çözüm yolları üzerinde durulacaktır.

 1. Önbelleği Temizleyin

Android cihazınızda eğer, Google Play Güncellenmiyor ise bu hatayı aldığınızda, cihazınızda çerezlerin ve Önbelleğin içerisindeki verilerden kaynaklı bir hatadır. Bu verileri ve önbellek temizliği yaparak halledebilirsiniz. Bunun için telefon/tabletinizin ayarlar menüsüne gidiniz ve buradan Uygulamalar sekmesine geliniz.

Google Play hatalarının yüzde 80lik kısmı önbellek sorunlarından kaynaklanmaktadır.

google play hizmetleri durduruldu samsung

Uygulamalar kısmından tümü diyerek buradan Google Play uygulamasını bulun ve uygulama verilerini/tercihlerini sıfırlayın ve önbellek temizle deyin.

Google Play Hizmetleri Durduruldu - Önbellek temizliği
Google Play Hizmetleri Durduruldu – Önbellek temizleme

Öncelikle yukarıdaki gibi verileri temizle ve önbelleği temizle diyoruz ve gerekirse telefonunuzu yeniden başlatın ve daha sonrra google playi tekrar güncelleyebilirsiniz duruma göre. Sorun deva ediyorsa bu menüden yine Google Play Hizmetleri Çerçevesini bulup bu verileri de temizleyebilirsiniz.

2. Güncellemeri Kaldırın.

Hatanın kaynağı Google Play güncelleme yaptıktan sonra alıyorsanız, yukarıdaki yolları aynen uygulayıp,

Google Play güncellemeleri kaldır
Google Play Hizmetleri Durduruldu – google play güncelleme sorunu

Güncellemeleri kaldırın seçeneği ile, eski versiyonuna geri döndürün ve yine  verileri ve önbelleği de silmeyi de unutmayın. Daha sonraki kullanımlarınızda  uygulamayı güncellemeden kullanabilirsiniz. En azından yeni bir güncelleme çıkıp hata giderilene kadar.

3. Bilinmeyen kaynaklara izin verin ve Google play hizmetlerini kurun.

Son çare olarak, yazılımı Google pay harici bir kaynaktan yükleyerek çözüm üretebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce  deneyeceğiniz bir alternatif yol olarak da, Google hesabınızı cihazınızdan kaldırarak tekrar giriş yapmayı deneyin. Sorun hala devam ediyorsa öncelikle, gerekli olan izni telefonumuza vermek için, ayarlar seçeneğinden, Güvenlik kısmına gelin ve ortalarda yer alan, “bilinmeyen kaynaklardan yükleme” kısmını akftif edin ve Google üzerinde Google Play Hizmetleri Apk dosyasını aratarak telefonunuza kurulumunu yapın. Muhtemelen hatayı çözmeye yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaparken verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden yedekleme yapmayı unutmayın. Temiz ve sağlam bir çözüm yolu olarak fabrika ayarlarına geri dönmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemde cihaz üzerinde yer alan tüm verilerinizin silineceğini unutmayınız!

Alternatif Çözüm Yolu:

Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmediyse, Ayarlar – Uygulamalar – Tümü seçeneği ile ” System View” isimli uygulamanın verilerini temizleyerek güncellemeleri kaldırın sorun çözülecektir.

Dipnot : Sorununuz çözülmediyse https://hatakodu.net/google-play-store-hata-kodu-24/  bu adreste yer alan yöntemi de deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki video yukarıda yer alan önbellek temizleme işlemini görsel olarak sunmaktadır.

Bazı durumlarda ise, Google hesabını kaldırmak ve yeni sıfır bir hesap ekleyerek güncellemeyi yapmak sorununuzu çözecektir. Bunun İçin Ayarlar – Hesaplar – Google adımlarını izleyerek buradan mevcut hesabınızı kaldırın ve yeni hesap ekleyin telefonunuzu yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.

4. Google Hesabınızı Kaldırın

Play Store uygulama indirme hatası ve uygulama güncelleme hatası sorunun çözümü için, son olarak mevcut Google hesabınızı kaldırıp tekrar ekleyebilirsiniz. Çoğu durumda bu yöntem sorunu çözmektedir.

Telefonunuzun bildirim menüsünden “Ayarlar” yada Menü > Ayarlar kısmına girin.

Genel kısmından “Hesaplar ve Senkronizasyon” kısmına gelin.

Play Store uygulama indirme hatası
Google Play Hizmetleri Durduruldu – Gmail hesap kaldırma işlemi

Buradan “Google” kısmına giriyoruz.Şimdi sağ üst köşeden “Kaldır” seçeneği ile istediğiniz yada mevcut mail hesabınızı kaldırıyoruz. Tekrar Google Play ve Google Hizmetleri önbelleğini temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

Daha sonra Ayarlar > Genel > Hesaplar ve Senkronizasyon > Google kısmına gelip dilerseniz sıfır bir gmail hesabını geçici olarak ekleyin yada biraz önce kaldırdığınız Gmail hesabını tekrar ekleyin.

Yukarıdaki işlemler sorununuzu çözdü mü? Eğer sorununuz çözüme hala kavuşmadı ise, aşağıdan bize ulaşabilir yada Google Destek ile iletişime geçerek teknik destek alabilirsiniz.


6 yorumlar

 1. Arkadaşlar casper tabletimde Google Play Hizmetleri güncellenince google play store ve bazı uygulamalar durduruldu hatası alıyorum. Google play hizmetlerinin güncellemesini kaldırınca sorun ortadan kalkıyor. Tsbleti defalarca formatladım ama aynı sorun devam ediyor. Yardımcı olabilecek varmı?

  • Yukarıda yer alan çözüm yollarını denediniz mi acaba. Birde hangi sürümü kullanıyorsunuz?

 2. Benim tablet de casper ve bu soruna çare bir çözüm bulamadım tabletin markası t41 hem google hizmetler hem de google playden ayni hatayı alıyorum hepsini demedim olmadı reset attım güncelleme yaptım devre dışı bıraktım güncellemeleri kaldırdığm halde almaya devam ediyorum nasıl kurtulurum

  • Tabletinizdeki Google Play uygulaması kaldırıp eski bir versiyon farklı kaynaktan indirip kurun.

 3. Sürekli olarak telefonuma google play hizmetleri sürekli olaral durduruldu bildrimi geliyor.üstte yazdiklarnzn hepsini denedm gitmiyor.uygulamyi kapat dyorum 2 saniye sonra tekrar bildrm geliyor napabilrm.

  • ekranda ayrıca Hata kodu xx diye bir bildirim geliyor mu acaba ?
   Google hesabınızı kaldırın verılerı temızletın daha sonra yenı sıfır bir mail adresi ekleyerek google play guncellemesi yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status