Explorer.exe Hatası ve Çözümü

Explorer.Exe Nedir

Explorer.exe Windows işletim sisteminiz için Microsoft’un geliştirmiş olduğı bir Exe uygulamasıdır. Explorer.exe dosyası işletim sisteminizin sağlıklı çalışması için gereklidir. Bilgisayar açılışında otomatik olarak çalışmaya başlamakta ve arka planda işlemleri yürütmektedir. Herhangi bir klasöre girdiğinizde ve dosyaları görüntülemek istediğiniz de dahi bu hatayı alabilirsiniz. Bazen çökme bazen işlemlere geç yanıt verme veya hiç yanıt vermeme gibi sorunlar olarak gözükebilir Explorer.exe hatası.

Explorer.exe hatası çözümünü kullanıcılar genelde temiz bir kurulum veya format ile çözmeye çalışarak uzun yöntemi tercih etmektedirler. Aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek daha kısa bir sürede sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Karşılaşılan Örnek Sorun

Bilgisayarınız üzerinde bir işlem yaparken masaüstü donabilir. Bu sırada bilgisayar/işlem dondu diye ALT + CTRL + Delete  tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açıp geçerli işlemi sonlandır dediğinizde Explorer.exe hatasını alırsınız.

Bu sırada masaüstü kaybolur ve bir işlem yapamaz durumuna gelebilirsiniz. Birkaç saniye sonra masaüzeriniz tekrar görünür olarak bilgisayar geçerli işlemi sonlandırır ve Ram Cpu kullanımını tüketimi normale döner. Bazende bilgisayarın açılışında Explorer.exe hatası alabilirsiniz. Diğer Hata mesajları,

 • “Explorer.exe başarısız oldu.”
 • “Program başlatmada hata: explorer.exe.”
 • “explorer.exe bulunamadı.”
 • “Explorer.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil.”
 • “Explorer.exe bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor. Sorun için özür dileriz.”

Şeklinde farklı hata kodlarını alabilirsiniz. Ortak çözüm yolu aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Explorer.exe Hatası Nasıl Çözülür?

explorer.exe hatası çözüm yolu için basit yöntemlerden zor ve vaktinizi alan yöntemlere sıralayacak olursak ilk yapmanız gereken,

 1. Klavyemizden

+ R tuş kombinasyonu yaparak Çalıştır uygulamasını açıyoruz.

arama kısmına Regedit yazıyoruz tamam diyoruz. Kayıf defteri açılınca  image file execution options’a ulaşıyoruz.

2. Aşağıdaki yolları takip edin.

 • HKEY_LOCAL_MACHINE\
 • SOFTWARE\
 • Microsoft\
 • Windows NT\
 • CurrentVersion\
 • Image File Execution Options\

Aşağıda explorer.exe ve iexplorer.exe dosyaları varsa siliyoruz.

3. Daha sonra aşağıdaki konumu takip edelim.

HKEY_LOCAL_MACHINE\
SOFTWARE\
Microsoft\
Windows NT\
CurrentVersion\

Buradan “Winlogon“a tıklıyoruz. Sağ taraf pencereye Shell değeri gelecek ve normal değerinde “Explorer.exe” olması gerekiyor. Eğer bu değer yazmıyorsa kendiniz yazıp tamam diyoruz ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar açılışında Explorer.exe hatası sorununu böylelikle çözmüş oluyoruz.

Windows Güncelleştirmelerinizi yükleyin.

Windows Update güncelleme dosyalarında Explorer.exe dosyasında güncelleştirdiğinden windowsunuzu çıkan yamalar ile güncelleştirmek sorununza bir çözüm olabilir. Bunun için güncelleştirmeleri açmak ve yüklemek yeterli olacaktır. Güncelleştirmeleri açmak için, (Windows Vista, 7, 8 ve 10)

Başlat kısmını açıp arama kutusuna güncelleme yazıyoruz ve enter’a basıyoruz. Windows Update geldiğinde güncellemeleri kurarak kısaca yapabilirsiniz.

Antivirüs ile Sisteminizi Tarayın

Bilgisayarınıza giren bir virüs Explorer.exe dosyasını bozmuş olabilir. Bu yüzden sık sık hata alıyor olabilirsiniz. BURADAKİ Microsoft’un sitesinden indireceğiniz virüs programı ile sisteminizi tarayabilirsiniz.

Sistem Geri Yüklemeyi Deneyin

Eğer sorun hala devam ediyorsa bilgisayarınızın sistem geri yükleme uygulamasından sisteminizi çalışan son bir yedek tarihine geri almayı deneyebilirsiniz. Bu esnada bazı dosyalarınız kaybolabilir. Yedek almayı unutmayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status